Sporcu Ayak Bakımı

´Spor yapmanın sağlığımıza harika bir etkisi var ama ayaklarımıza her zaman o kadar iyi gelmeyebiliyor. Düzenli olarak spor yapıyorsanız ayak tabanlarınızı sporla ilgili sorunların mayın tarlasından, mesela ayak mantarı ve siğillerden korumanız, ayakkabılarınızın sporunuzu engellemekten çok desteklediğine emin olmanız önemlidir.

Koştuğumuzda, vücut ağırlığımız üç katına çıkar ve ayaklarımız her adımda bu ekstra ağırlığın yükünü taşır. O yüzden bir futbol sahasında veya tenis kortunda saatlerce durmadan koşuyorsanız veya golf turnuvası yapıyorsanız ayaklarınız günün sonunda biraz ekstra ve düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Saha sporları oynayan birçok kişi su toplamaları, nasırlar, ayak mantarı ve kuvvetli ayak kokusuyla muhatap olabilirler.

´Peki Bunların önüne nasıl geçebiliriz ?

´Medikal ayak bakımı ile  tırnaklar  düzgün kesilir, ayak kuruluğu olanlar için ayrı, aşırı terleyenler için ayrı kremler kullanılır, nasıra yatkınlığı olan ayaklar özel aparatlarla temizlenir. Böylelikle tüm ayak problemleri tedavi edilerek, sporcuların  her zaman sağlıklı ayaklara sahip olması sağlanabilir. Henüz sağlık problemi başlamamış ayaklarda da yapılacak medikal bakımlarla estetik ayaklara sahip olunacağı gibi oluşabilecek problemlerinde önüne geçilebilir.