Hamilelikte Ayak Bakımı

´Gebelik dönemi başladığında anne adaylarının vücutlarında yaşanan fiziksel değişimlerin yanı sıra, doğum ve doğum sonrası düşünülerek bazı konulara daha fazla yoğunlaşmaya neden olan psikolojik değişimler de görülmektedir. Özellikle gebelerin hamilelik dönemi içinde, kişisel bakımlarını yapmakta güçlük çektiğinden dolayı Medikal Ayak Bakımı ihtiyaçları meydana gelmektedir.

´Hamilelik dönemlerinin 3 ve 4. Ayından itibaren Ayaklar da şişme durumu gözlenir. Bu durum bir çok ayak rahatsızlığını da  beraberinde getirmektedir.

´* Ayak parmaklarının birbirine olan teması artmasi aynı zamanda terleme bağlı olarak Tinea Pedis, ( Ayak Mantarı) oluşumu gözlenmektedir.

´* Bu dönemde gelen kilo artışı  ile birlikte ayaklara binen yük miktarı fazla olduğundan topuklar da çatlamaya aynı zaman da ayağın belli bölgelerinde nasır oluşumunu da tetiklemektedir.

´*En çok rastlanın bir diğer problem ise baş parmaklar da ayağın şişkinliğinden ve hastanın ayaklarının bakımını tam anlamıyla yapamıyor olmasından dolayı oluşan Tırnak batmalarıdır.

´Gebelik döneminde ayaklar her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duymaktadır. Medikal Ayak Bakımları sayesinde doğum öncesi ve sonrası dönemlerini kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

´Olası ayak sorunlarından hamilelik döneminde kaçınmak için başlıca yapılması gereken girişimleri sıralayalım:

Ayakların günlük kontrolü ve bakımını yapın: Ayak parmaklarına ve geneline yansıyan şişkinlik durumunun olası ayak sorunlarını oluşturmasından kaçınmak için ayaklarınızı günlük olarak kızarıklık, ağrı, kaşıntı, döküntüleşme ve nasırlaşma gibi bulgulara yönelik takibini yapın. Ayağınızın günlük bakımını da ihmal etmemelisiniz.

´Rahat ayakkabıları tercih edin: Daha önce kullandığınız ayakkabılarınız hamilelik döneminde ayağınıza olmayabilir ya da ayağınızı sıkabilir. Nitekim hamilelik döneminde ayağı sıkmayan ve mümkün olduğunca havalandıran ayakkabıları tercih etmelisiniz. Özellikle vücudun hamileliğe ait yük dağılımının ayağın ön kısmında artmasıyla önü geniş ayakkabıların kullanılması da başta gelen girişimlerdendir.

´Nemden kaçının: Ayaklarınızı neme maruz bırakmayın. Çorap ve ayakkabı kullanımlarına dikkat edin. Özellikle yıkama sonrası ayakları parmak araları da dahil kurulamanın önemi büyüktür.

´Podolog kontrolünde bulunun: Hamilelik süresince olası risk faktörlerini ev koşullarında takip etmeniz her zaman mümkün olmayabilir. Dolayısıyla düzenli aralıklarla bir podolog kontrolünde bulunmanız faydalı olacaktır.