Deri Deformasyon, Serleşme Kalınlaşma Tedavisi

   

Medikal Ayak bakımı

Deri Deformasyon Tedavisi

Uygunsuz basınç dağılımı, sürtünme ve baskı kaynaklı olarak özellikle ayak tabanında meydana gelen kalınlaşmalar ve sertleşmeler deri deformasyonu olarak adlandırılıyor.

Deri Deformasyon Tedavisi Nedir?

Deri deformasyon tedavisi kapsamında, deride oluşmuş olan sertleşmeler ve kalınlaşmalar özel bir cihaz yardımı ile acısız ve ağrısız bir şekilde inceltiliyor. Yeniden oluşmasının önlenmesi için de bası giderici destek malzemesi kullanılırken ciltteki ölü tabakalar da temizleniyor ve uygun ürünler ile bakım yapılıyor. Uygulanan düzenli bakım ile cilt daha ince, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşturuluyor. 

Deri Deformasyon Nasıl Oluşur?

Ayaklarda oluşan nasırların ve deri deformasyonlarının nedeni fazla baskı ve sürtünme olup, baskı ve sürtünmeye yol açanın da uygun olmayan ayakkabıların kullanılması olduğu biliniyor. Kişinin ayağında ya da tabanında doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan deformasyonlar, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıklarla bazı deri hastalıkları, duruş ve basma bozuklukları da nasıra neden olabiliyor. 

Deri Deformasyonunun Belirtileri Nelerdir?

Yaşanan deri deformasyonları sonucunda meydana gelen nasır başlangıç döneminde pek rahatsızlık vermeyebiliyor. Bu da fark edilmesini geciktirebiliyor. Deri deformasyonlarının oluştuğu bölgede kalınlaşma ve sertlik görülen ilk belirtiler arasında yer alıyor. Nasırın oluştuğu bölgede belirgin bir ağrı hissi, ilerlemiş nasırlarda ağrının olduğu bölümde büyüme ve renk değişimi de görülebiliyor. Kalınlaşmış deride nasırın uç bölgesinin oluşumu da deri deformasyonu belirtileri arasında sayılıyor. 
  Deri Deformasyonunun Çeşitleri Nelerdir?

  Deri deformasyonu çoğunlukla ayak tabanında görülmesinin yanı sıra ellerde de meydana gelebiliyor. Deri deformasyonları ayak tabanında nasır, çatlak gibi şikayetlerle; ellerde ise kuruluktan kaynaklanan deri döküntüleri ile ortaya çıkabiliyor.

  Deri Deformasyonuna Ne İyi Gelir?

  Deri deformasyonu oluşumunda öncelikle kalınlaşan derinin inceltilmesi, baskı ve sürtünmeye neden olan durumların ortadan kaldırılması, doğru ayakkabı seçimi ve düzenli bakım yapılması deri deformasyonuna iyi gelen etkenler arasında bulunuyor.

  Deri Deformasyon Nedeniyle Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Ölü deri hücrelerinin baskı ve sürtünme sonucu birikip keratin tabaka teşkil etmesi ile oluşan deri deformasyonlarında, birikim arttıkça kalınlaşan doku deri hücrelerinde enflamasyona neden olabiliyor. Bu da acıya, kuvvetli yanma hissine ve rahatsızlığa neden oluyor. Bu durum, özellikle diyabet hastaları için çok tehlikeli olup önemli komplikasyonlara yol açabiliyor. Söz konusu durumla ilgili belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurulması sorunun büyümeden çözümlenmesinde önemli rol oynuyor. 

  Deri Deformasyon Önlenebilir Mi?

  Deri deformasyonuna yol açan baskının ve sürtünmenin ortadan kaldırılmasının yanı sıra cildin nem düzeyinin artırılması ve düzenli bakım yapılması ile deri deformasyonunun önlenmesi söz konusu olabiliyor.

  Deri Deformasyon Nasıl Teşhis Edilir?

  Deri deformasyonu ile oluşan nasır gözle rahatlıkla görülüp kolayca anlaşılabiliyor. Farklı türleri olan nasırların boyutları ve görünümleri kişiden kişiye değişebildiğinden kimi durumlarda siğil gibi cilt sorunları ile karıştırılabiliyor. Bu aşamada bir uzman tarafından yapılan fiziki muayene neticesinde teşhis konulması gerekiyor. 

  Deri Deformasyon Nasıl Tedavi Edilir?

  İltihaplı nasır türlerinde kanama, akıntı ve enfeksiyon ihtimali olduğundan tedavisinin hastane ortamında; yara bakımı, iltihabın temizlenmesi ve antibiyotik tedavisi ile yapılması gerekiyor. İltihapsız nasır türlerinde ise nasır yüzeyindeki ölü deri temizleniyor. Nasır sökücü kremlerden ve nasır bantlarından yararlanılabiliyor. 

  Deri Deformasyon Tedavi Süreci

  Deri deformasyonu tedavisi esnasında kalınlaşmış dokunun mekanik temizliğinin doğru ve bilinçli bir şekilde yapılması en önemli nokta olarak kabul ediliyor. Nasır dokusunun kesilmesi, fazla alınması, cilde topuk rendesi ya da ponza ile sürekli bir sürtünme stimülasyonu veren yöntemlerin uygulanması kendini onarmaya çalışan dokuda deformasyonun aynı hızda yeniden oluşmasına neden olabiliyor. Sadece mekanik temizliğin yapılması da tedavinin yarım bırakılması olduğundan baskı ve sürtünmenin uygun bir destekle azaltılması ve ortadan kaldırılması gerekiyor. Ayrıca cildin nem düzeyinin düzenlenmesi de deri deformasyon tedavi sürecini doğrudan etkiliyor. Bu aşamada vazelin gibi katı yağ içeren ürünler yerine yoğun nem veren ürünlerin tercih edilmesi öneriliyor.

  ´Genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı ayak derisi deformasyon belirtileri gözlemleniyor. Bunun yanı sıra günlük yaşamda giyilen ayakkabılar eğer niteliksiz ve kalitesi ile hem ayakların genel oranında hem de tabanın çeşitli sertleşme ve kalınlaşma süreçlerini hızlandırmakta.

  ´Özellikle kapalı giyilen ve tabanı sert olan ayakkabılar bu süreçleri başlatan ve hızlandıran etkenlerin başında bulunuyor. Yere sert bir şekilde sürekli olarak basılmasının akabinde deride kabuklu bir yapı olma ihtimali de bulunuyor. Sonuç olarak ayak derisindeki bu deformasyonlar ilerlediği takdirde gündelik yaşam konforunu olumsuz etkilemektedir.

  Özellikle ayak tabanında, yere basış kaynaklı basınç dağılımı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşmelerde, önce sert tabakalar ağrısız, acısız podolojik cihazlar  yardımı ile temizlenmektedir. Tekrar oluşmasını engellemek için baskı giderici tabanlıklar ve destek malzemeleri  uygulanmaktadır.

  ´Son yıllarda özellikle şehir hayatının gittikçe artan temposu, bitmeyen koşuşturma, zaman darlığı, ev ve iş yerindeki aşırı stres, sadece psikolojimizi ve ruhumuzu değil; vücudumuzu da derinden etkiliyor. Dinmeyen ense, omuz, sırt ve bel ağrıları neredeyse yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelirken spor salonları ve masaj terapileri, gevşememiz ve postürümüzü yeniden forma sokmamız için gerekli hale geldi.

  ´Çince kelime anlamı “mükemmel yüce güç” olan sükuneti ve dinginliği; ruh, zihin ve beden bütünlüğünü sağlamak amacıyla müzik eşliğinde yapılan Tai Chi Chuan gibi, yumuşak ve zarif jimnastik hareketlerinden oluşan meditasyonların yanısıra bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış “alternatif bir tedavi yöntemi” olarak uygulanan bir masaj yöntemi olan refleksoloji de ayakları rastgele ovmaktan farklı bir niteliğe sahip.