Sporcu Ayak Bakımı

Spor yapmanın ister amatör ister profesyonel düzeyde olsun sağlığa son derece iyi etkileri olsa da ayaklar için her zaman aynı şekilde iyi olmayabiliyor. Düzenli olarak spor yapan kişilerin ayak tabanlarını ayak mantarından ve siğillerden koruması, ayrıca ayakkabılarının sporu desteklediğinden emin olması adeta bir zorunluluk haline geliyor. 

Vücut ağırlığı koşulduğu zaman yaklaşık 3 katına çıkıyor, ayaklar da her adımda bu ekstra ağırlığın yükünü taşımaya başlıyor. Bu nedenle sporla ilgilenen kişilerin su toplaması, ayak mantarı, nasır ve ayak kokusu gibi sorunlarla karşı karşıya kalması söz konusu olabiliyor. Bununla birlikte bu sorunları önlemenin ya da tedavi etmenin de farklı pek çok yöntemi bulunuyor. 

Sporcular İçin Ayak Bakımının Önemi

Sporcular pek çok insandan daha fazla olacak şekilde gün içerisinde ayaklarını kullanıyorlar. Spor müsabakalarının yanı sıra antremanlarda da yaşadıkları yoğun temponun doğal getirileri olarak çeşitli ayak problemleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Tırnak batması, nasır, deri deformasyonları, mantar ve özlü nasır başta olmak üzere pek çok farklı şikayet ayak bakımına gerekli özenin gösterilmemesi sonucunda ortaya çıkabiliyor ve hızlı bir şekilde ilerleyerek kişinin yaşam konforunu son derece olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Bu nedenle branş ayrımı yapılmaksızın sporcuların periyodik olarak ayak bakımlarını yaptırmaları önem taşıyor. Yaşanabilecek tırnak batması, deri deformasyonları, sertleşen deri dokuları, mantar enfeksiyonu gibi sorunların önüne düzenli ayak bakımı uygulamaları ile geçilme ihtimali bulunuyor. Sporcuların ayaklarının normale kıyasla daha fazla terlemesi, uzun saatler ayakta durmak zorunda olmaları ve ayaklarının uzun süre havasız kalması deri ve tırnak hastalıkları riskinin artmasında önemli rol oynuyor. Bu tür faktörlerden dolayı sporcuların ayak bakımlarına gerekenden fazla özen göstermesi ve bu alanda uzman bir podologdan hizmet almaları ayak sağlığının korunmasındaki en önemli konulardan biri olarak kabul ediliyor. 

Sporcular Ayak Sağlığı İçin Neler Yapmalıdır? Tavsiyeler

Spor yapan kişilerin yaptıkları spor ve oynadıkları yüzey için en doğru ayakkabıyı kullanmaları ayak sağlığının korunmasında son derece önemli bir rol oynuyor. Yapılan spor etkinliği sonrasında ayak üzerinde herhangi bir baskı belirtisi oluşmaması doğru ayakkabı seçiminin kanıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Ayakkabı satın alımı sırasında parmakların oynatılacağı kadar boşluk bulunması, ayakların en geniş halleri ikindi ve akşam saatleri olduğundan ayakkabı alışverişinin bu saatlerde yapılması tavsiye ediliyor.

Futbol oynayan kişiler kimi zaman daha iyi top kontrolü yapabilmek için sıkı ayakkabıları seçmeyi tercih ediyorlar. Ancak bu durum ayaklara zarar verip tırnak batmalarına ve nasır oluşumuna neden olabiliyor. Raketle oynanan sporları yapan kişilerin, bu sporlara uygun olmayan koşu ayakkabıları gibi ayakkabıları kullanmaması ayak sağlığı için önemli konular arasında yer alıyor. Bu sporlara yönelik olarak özel tasarlanan ayakkabılar sağa sola hareket edebilmek için daha fazla denge sağlamasının yanı sıra başparmakları daha iyi destekleyecek şekilde daha sert ve ağır olarak üretiliyor. 

Ayakların her gün yıkanması ayak sağlığı için önemli olsa da ayak mantarı türündeki mantar enfeksiyonlarının önüne geçilebilmesi için özellikle parmak aralarının iyi bir şekilde kurulanması gerekliliği ön plana çıkıyor. Ayakkabı tabanlığı kullanma ihtiyacı hisseden kişilerin mümkün olduğunca en kaliteli olanlarını alması ve kullanması ayaklardaki ağrının geçirilmesine yardımcı olup gerek duyulan ekstra desteği sağlayabiliyor. Su toplaması ve nasır gibi sorunların ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi sorunların büyümesine ve kalıcı hale gelmesine engel olabiliyor. Kalıcı ayak kokusunun önüne geçebilmek için de ayakkabıların tamamen kurutulması etkili bir önlem olarak kabul ediliyor. 

Sporcuların ayaklarına yalnızca spor esnasındaki fiziksel baskı ve zorlamalar zarar vermiyor. Soyunma odalarının zeminleri, terli ve nemli ayakkabılar da ayak mantarı ve siğil türündeki enfeksiyonların kapılmasına elverişli nedenler olarak sporcuların ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.  

Sıkı ayakkabılar giymek ayağı sıcak ve nemli tutarak mantar enfeksiyonlarının oluşması için ideal koşulları oluşturabiliyor. Bu nedenle sıkı spor ayakkabılar giyilmemesi konusunda hassas davranılması önleyici bir tedbir olabiliyor. Başkalarının havlu, kıyafet ve ayakkabı gibi malzemelerini paylaşmamak da ayak mantarını önlemek için alınabilecek önlemler arasında yer alıyor. Bunun dışında; umumi duşlarda, yüzme havuzlarında ve soyunma odalarında çıplak ayak ile yürümemek, ayak mantarından şüphelenilmesi durumunda çorapları ve havluları mümkün olabildiğince sıcak suda yıkamak da ayak mantarına karşı alınabilecek önlemlerden bazıları olarak kabul ediliyor.

Sporcular Ayak Bakımı İçin Ne Zaman Doktora Görünmelidir?

Ayak sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bilim dalı Podoloji olarak adlandırılıyor. Bu disiplin; sağlıklı ayaklarda koruyucu ve önleyici, ayak hastalıklarının söz konusu olduğu durumlarda ise koruyucu tedavi yöntemleri ile çalışma temeline dayanıyor.

Ayak üzerinde görülmekte olan hastalıklarda erken teşhis en önemli konulardan biri olarak kabul ediliyor. Podologlar bu alan üzerinde eğitim almış olup hastalıkların erken teşhisine ve tedavisine yardımcı oluyor ayrıca tedavi sonrasındaki bakıma konusunda da oldukça önemli bir rol üstleniyorlar. 

Ayak mantarının belirtileri arasında topuklarda kuru, pul pul olmuş deriler, ayaklarda küçük kaşıntılı kabarcıklar ve kötü ayak kokusu oluşması sayılıyor. Ayak mantarı kişinin kaşıması sonucunda vücudun farklı yerlerine yayılma riskini de içinde barındırıyor. Bu nedenle ayak mantarı rahatsızlığının erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemli bir konu olarak kabul ediliyor. 

Sporcu Ayak Bakımının Çeşitleri Nelerdir?

Sporcuların en fazla yaşadıkları sorunların başında; ayak tırnaklarındaki kalınlaşma, sararma, tırnak boşalması, sertleşen deri dokuları, nasır ya da keratin doku, kurumuş ya da su toplamış kabarcıklarla deri deformasyonları, tırnak batması, ayakların çok terlemesi gibi nedenlere bağlı iltihaplanmalar ve mantar enfeksiyonları oluyor. 

Yapılan sporcu ayak bakımı uygulamaları ile mevcuttaki sorunlar gideriliyor, olası sorunların önüne geçiliyor. Medikal ayak bakımı uygulamaları ile kişilerin yaşam kaliteleri başarılı bir şekilde yükseltilebiliyor. 

Sporcular İçin Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sporcuların ayaklarının aşırı yüke maruz kalması nedeniyle deri hastalıkları, tırnak ve parmak deformiteleri sorunları ile sıklıkla karşılaştıkları biliniyor. Bu problemler erken teşhis ve tedavi edilerek sporcularda performans düşüklüğü ortaya çıkması ihtimali önlenebiliyor. Sporcuların podolojik bakım planları, faaliyet gösterdikleri spor dalına göre faaliyetlerine engel olmayacak şekilde oluşturuluyor. Ayrıca söz konusu problemlerin yeniden oluşmasını önlemeye yönelik koruma amaçlı yöntemler de uygulanıyor.

Sporculara yapılan medikal ayak bakımı uygulamaları ile tırnakları düzgün bir şekilde kesiliyor. Ayak kuruluğu sorunu olan kişiler için ayrı ayak terlemesi sorunu olan kişiler için ayrı kremler kullanılıyor. Ayaklarında nasıra yatkınlık olan kişilerin ayakları bu amaca yönelik olan özel aparatlarla temizleniyor. Bu sayede tüm ayak problemleri tedavi ediliyor ve sporcuların her zaman sağlıklı ayaklara sahip olmasını sağlayacak adımlar atılabiliyor. Henüz herhangi bir sağlık probleminin görülmediği sporcu ayaklarında ise yapılacak olan medikal ayak bakımı uygulamaları ile estetik ayaklara sahip olunması ve oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.