İleri Yaş Ayak Bakımı

ileri yaş ayak bakımıİleri Yaş Ayak Bakımı

Her yaş grubundaki kişilerden farklı olarak özellikle yaşlı kişilerin medikal ayak bakımına çok büyük özen göstermesi sağlıkları açısından bir zorunluluk oluyor. İleri yaşlarda özellikle kemik deformitelerinin oluşması, metabolizma bozukluğu nedeni ile yaşanan diyabet hastalığı, trafik kazaları, dolaşım bozuklukları ya da benzeri nedenlerden dolayı ayak sağlığında bozulmalar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle özellikle ileri yaşlarda ayak sağlığının bozulmasını önlemek ya da geciktirmek isteyen kişilerin ayak sağlıklarına dikkat etmeleri öneriliyor. 

İleri Yaş Ayak Bakımı Tedavisi Nedir?

İleri yaştaki bireylere düzenli olarak yapılan medikal ayak bakımı sayesinde oluşma ihtimali olan tırnak – deri mantarları, tırnak batıkları ve topuk çatlakları gibi kişide hem görsel açıdan hem de sağlık açısından rahatsızlık hissi uyandıran durumların önlenmesi mümkün olabiliyor. Yaşlanma ile birlikte deri elastikiyetini yitiriyor, önemli ölçüde kuruma gerçekleşiyor. Ayrıca tırnaklarda hem dolaşım yetersizliği hem de tırnak altı nasır sorunlarından dolayı kalınlaşma ve sararma oluşuyor. 

İleri Yaş Ayak Bakımı Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte en çok rastlanan ayak sorunları arasında; ayak ağrılarının, nasırın, diyabetik ayakların, terleme ve kokma durumlarının olduğu biliniyor. Aşırı terleyip havasız kalan ayaklarda, bakterilerin sebep olduğu hoş olmayan ve kişide de çevresinde de rahatsızlığa yol açan kokular ortaya çıkabiliyor. Bu durumun ortadan kalkması için çoğu zaman ayakların yıkanması yeterli olmayabiliyor. Sorunun çözümlenebilmesi içi uygun ayak bakım ürünlerinin kullanılması ve medikal ayak bakımı yapılması gerekliliği ortaya çıkabiliyor. Ayrıca; ileri yaşlarda görülen sorunlar arasında topuk dikeni ve çatlamış topuk da yer alıyor. Kişi ayaktayken ve özellikle de sabahları yataktan kalktığında ağrının oluştuğu topuk dikeninde topuk yastığı veya uygun tabanlıkların kullanılması rahatlatıcı olabiliyor. Derinin kurumasına bağlı oluşan çatlak topuklarda nemlendirici ve gerekli durumlarda uygun tabanlık kullanımı gerekebiliyor. Çatlaklar derinleştiği takdirde acı, kanama ve iltihaplanma durumları ortaya çıkabiliyor. Medikal ayak bakımında uygulanan kuru sistemde ayaklar herhangi bir şekilde suya sokulmadan işleme tabi tutuluyor. Doğru tırnak kesiminin yapılmasının ardından nasırlar ve deri kalınlaşmaları temizleniyor. Kalınlaşmış tırnaklar inceltilerek tırnak kanalları temizleniyor, tırnak kanallarının temizlenmesinin ardından tırnak kanalları temizleniyor ve gerekli destekler yerleştiriliyor. Ayak bakım ürünlerinden ayakların konforunun artırılması için destek alınmasının yanı sıra küçük ayak problemlerinin hemen giderilmesini sağlayacak özellikte basınç gidericilerin ve düzelticilerin kullanılması da tercih edilebiliyor.

İleri Yaş Ayak Bakımına Ne İyi Gelir?

İleri yaşlardaki kişilerin ayak sağlıklarını koruyabilmeleri için banyodan ya da ayaklarını yıkadıkları her seferden sonra ayak parmaklarını çok iyi bir şekilde kurulamaları öneriliyor. Kendilerine ait özel ve güçlü bir tırnak makası sahibi olmaları ve tırnaklarının kesimi için bu tırnak makası dışında bir başla aleti kullanmamaları uzmanların önerileri arasında yer alıyor. İleri yaşlarda ayak sağlığının korunabilmesi için yine her yaş grubu için geçerli olduğu üzere tırnakların düz kesilmesi gerekiyor. Tırnak kenarlarına girilmesi ve tırnak köşelerinin kısaltılması tırnak batıklarına neden olabiliyor. İleri yaşlardaki kişilerin tırnak batığı sorunlarının giderilmesi genç yaştaki kişilere göre ortalama iki kat zaman harcanmasını gerektiriyor. Yine uzmanlar ileri yaşlardaki kişilerin ayak sağlığı açısından pamuklu, yumuşak ve lastikleri kesinlikle sıkma nedeni ile rahatsızlık hissi uyandırmayan modellerin seçilmesini tavsiye ediyorlar. Ayrıca burun kısmında dikişler olan modellerin de tercih edilmemesi çok daha doğru bir seçim olarak kabul ediliyor.

İleri Yaş Ayak Bakımı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli?

İleri yaşlardaki kişilerin eğer ayak sağlıkları ile ilgili herhangi bir sorunları olmasa dahi yılda en az 2 kez ayak bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Ancak bunun dışında ayaklarında sorun olabilecek herhangi bir olağan dışı durum gördükleri takdirde vakit geçirmeden bir uzmana başvurmaları öneriliyor. Bu sayede mevcut sorunların daha da büyümeden önlenmesi ve ayak sağlığının korunması yolunda gerekli adımlar zamanında atılabilmiş oluyor. 

İleri Yaş Ayak Bakımı Tedavi Süreci

Ayak bakımının doğru ve periyodik bir şekilde yapılması hangi yaş grubunda olursa olsun kişinin yaşam kalitesinin yükselmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. Rutin medikal ayak bakım hizmetleri kapsamında kişilerin tabanlarındaki kurumuş ve sertleşmiş deri tabakaları temizleniyor. Tırnakların kanalları açılıyor ve gereken tüm bakım işlemleri tamamlanıyor. Bunun yanı sıra bakım işlemlerinden sonra kullanılmak üzere kişinin ayak ve ten yapısına uygun ayak kremleri verilerek ilerleyen dönemlerde de ayağın sağlığının ve nem oranının korunması hedefleniyor.