Evde Ayak Bakım (MOBİL HİZMET)

evde ayak bakım mobil hizmetAyakların özellikle kış mevsiminde düzenli olarak kalın botların ve sürekli giyilen çorapların içerisinde olması havasız kalmalarına neden olabiliyor. Ayakların hava almamasına bağlı olarak mantar gibi hastalıkların gelişmesi sonucunda ayak kokusu, topuklarda çatlamalar oluşması gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle ayaklarının sağlığını ve pürüzsüz görünümünü korumak isteyen kişilerin mutlaka ayak bakımına öncelik vermesi gerekiyor. Ayak bakımı bu konuda uzmanlaşmış merkezlerde yapılabildiği gibi belirli kurallara uyularak evde de yapılabiliyor. 

Ayaklarda sorun yaşanmasının başlıca nedenleri arasında; yanlış tırnak bakımı yapılması, uzun saatler boyunca ayakta kalınması ve kişinin ayakları için uygun olmayan ayakkabıları seçmesi gibi etkenler yer alıyor. Uzun süre ayakta kalarak çalışmanın bir zorunluluk olduğu işlerde, kişilerin bir sonraki iş gününe başlamadan önce ayaklarında yeterli iyileşmeyi sağlayabilmesi için çok az bir zaman kalıyor. Yeterli dinlenmenin sağlanamaması ev ve iş için uygun ayakkabılar giyilerek ayakların korunması ihtiyacını çok daha zorunlu bir hale getiriyor. Ayrıca, birçok kişinin rahatsızlık duymasına neden olan sırt, diz ve bacak ağrılarının altında yatan nedenlerin ayak sağlığı ile ilgili sorunlardan kaynaklandığı biliniyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, uygun ayakkabı seçimi ve düzenli ayak bakımı yapılması ya da yaptırılması konularında insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çünkü bu bilince sahip olunması ile birlikte ayakların neden olduğu pek çok ağrının ortadan kaldırılması ve daha sağlıklı ayaklara kavuşulması mümkün olabiliyor.

Evde Ayak Bakımı Nedir?

Yaz mevsimi geldiğinde insanların pek çoğu ayak bakımına daha fazla zaman ayırmayı tercih ediyorlar. Yaz mevsimlerinde giyilen sandaletler, terlikler ve açık ayakkabılar sıcak yaz günlerinin olmazsa olmazları olarak kabul ediliyorlar. Bakımsız ayaklar estetik açıdan hoş görünmedikleri için hem kişinin kendisi hem de çevresindekiler için rahatsız edici bir görünüm sergileyebiliyorlar. Bakımlı ayaklar ise sağlıklı olmalarına ek olarak görsel olarak da tatmin edici bir görünüme sahip oluyorlar. Ayak bakımı için kuaförlerde ya da bu iş ile ilgilenen merkezlerde zaman kaybetmek istemeyen kişiler evlerinde kendi yapacakları pedikür ile sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmayı tercih edebiliyorlar. 

Evde Ayak Bakımının Avantajları

Bütün gün sürdürülen aktif tempo içerisinde ayakkabının içerisinde bulunan ayaklar gün içerisinde pek çok farklı darbeye maruz kalabiliyor. Bunun sonucunda çeşitli ayak ve tırnak problemlerinin oluşması ihtimali ortaya çıkıyor. Yapılan ayak bakımı işlemleri ile bu durum önlenebiliyor ve hem daha sağlıklı hem de daha bakımlı ayaklara sahip olunabiliyor. Kişisel hijyen içerisindeki en önemli noktalardan biri olan ayak bakımının uygulanması sanıldığının aksine çok kolay olabiliyor. Evde kişilerin kendi kendilerine rahatça uygulayabilecekleri basit teknikler sonucunda, ayaklar uzman elinden çıkmış kadar rahat ve kusursuz bir görünüme sahip olabiliyorlar.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Evde ayak bakımı yapmak için öncelikle ayakların rahatlıkla girebileceği bir kovaya su dolduruluyor. Bu suyun içerisine yaklaşık 3 – 4 yemek kaşığı karbonat eklendikten sonra ayaklar yaklaşık 20 dakika kadar karbonatlı suyun içerisinde bekletiliyor ve etlerin yumuşaması sağlanıyor. Ayakların tamamı bu bekleme süresinden sonra yumuşak bir havlu kullanılarak kurulanıyor. Ardından tırnaklar istenilen boyutta kesiliyor. Tırnaklar kesildikten sonra sterilize edilmiş pedikür makası kullanılarak tırnakların kenarındaki etler kesiliyor. Tırnaklardaki katiküller küçük tahta parçaları ile itildikten sonra ayak topukları topuk taşı kullanılarak ölü derilerden arındırılıyor. 

Duşa her girildiğinde ponza taşının topuklara sürülmesi yolu ile ölü derilerin atılması sağlanabiliyor. Bu işlemin nazik bir şekilde uygulanması deride herhangi bir aşınmaya da neden olmuyor. Bu işlem esnasında topuklardaki çatlaklarla oynamamaya özen gösterilmesi ve ölü derilerin soyulmaya çalışılmaması gerekiyor. Gün içerisinde sürekli olarak aktif bir hayatın içerisinde olan kişilerin her gün aynı ayakkabıyı giymemesi ve ayakkabıların müsait bir alanda hava almasının sağlanması öneriliyor. Ayakların sağlığında pamuklu çorapların tercih edilmesi de dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Gün içerisinde terleyen ayakların hava almaması bakterilerin üremesine ve çeşitli tırnak hastalıklarının oluşmasına yol açabiliyor. Bu nedenle seçilecek olan ayakkabıların hava alabilir özellikte olması ayakların çok terlemesini buna bağlı olarak da bakterilerin ve kötü kokuların oluşması ihtimalini ortadan kaldırabiliyor. On beş günde bir peeling yapılması sayesinde cilt ölü derilerden arındırılabiliyor ve yeni hücrelerin oluşması sağlanıyor. Ayak sağlığı ve bakımı için tırnak etlerinin çok gerekli olmadığı sürece kesilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde açık yaraların ve iltihapların oluşmasına neden olunabiliyor.

Evde Ayak Bakımının Çeşitleri Nelerdir?

Ayak bakımı her mevsim dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Kış aylarında kuruyan ve çatlayan ayakların sağlığının ve estetik görünümünün korunmasının yolu özenli bir ayak bakımından geçiyor. Ayak sağlığının korunması için ayakların her gün yıkanması ve kurulanması en temel nokta olarak kabul ediliyor. Ayakların her gün havalandırılması ve temiz çoraplar giyilmesi öneriliyor. Her gün aynı ayakkabının giyilmemesi de ayak bakımı ve sağlığı konusunda olumlu bir etki yaratıyor. Ayak bakımında kullanılan pedikür aletlerinin temizliğine önem verilmesi, ayak tırnakları kesilirken düz şekilde kesilerek ayak tırnaklarında batık oluşumunun engellenmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Ayaklarda oluşan kötü kokulara karşı alüminyum içeren kremlerin etkili olduğu biliniyor. Her banyoda ponza taşının kullanılması ve ayakların ölü hücrelerden arındırılması daha sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmanın yollarını açıyor. Topuklara jojoba yağı içermekte olan E vitaminli ayak kremleri ile masaj yapmak çatlamalara karşı alınabilecek en etkili önlemlerden biri olarak kabul ediliyor. Ayak tırnaklarının uzun süre ojeli bırakılması, hava almayan tırnakların sararmasına neden olduğundan tavsiye edilmiyor. 

Evde Ayak Bakımının Tedavi Süreci

Evde ayak bakımı işlemlerinin yapılması çok basit bazı ilkelere uyulduğu takdirde son derece kolay bir süreç haline gelebiliyor. Evde ayak bakımı işlemleri için öncelikle ayaklar ılık ve sabunlu su kullanılarak yıkanıyor. Bu işlemin ardından soğuk su ile durulanan ayakların parmak araları başta olmak üzere her kısmı yumuşak bir havlu ile iyice kurulanıyor. Ardından ayakların kurumasının önlenmesi için nemlendirici krem uygulanıyor. Ayak tırnaklarının düz yerine yuvarlak kesilmesi, tırnakları yan kısımlarında bulunan etlerin ise kesilmemesi gerekiyor. Bu sayede tırnakların daha çok uzaması sağlanabiliyor. Ayaklara ponza taşı ile masaj uygulanarak nasır görünümü yok ediliyor ve ponza taşı ayakların temizlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Ponza taşı, ölü derilerin vücuttan atılmasını ve cildin rahat bir nefes almasını sağlıyor. Bu uygulamalardan sonra ayağın bir süre sıcak suda kalması derinin yumuşak kalmasına yol açıyor. Ayak bileğinden başlanılarak dize doğru yapılan masaj kan dolaşımını düzenliyor. Bunun yanı sıra ayaklarda oluşan ağrıları ve şişmeleri yok ediyor. Yatmadan önce ayaklara nemlendirici uygulanması esnasında ise oldukça dikkatli davranılması gerekiyor. Çünkü nemlendirici parmak aralarına kaçırıldığında bu bölge nemli kalıyor ve mantar oluşumu riski meydana geliyor. Bu noktaya dikkat edilerek ayaklara yatmadan önce yoğun bir krem sürülüp üzerine de pamuklu bir çorap giyilirse sabah uyanıldığında ayakların adeta bir pamuk gibi yumuşacık olduğu biliniyor.