Dansçı Ayak Bakımı, Balerin Ayak Bakımı

dansçı balerin ayak bakımıVücudumuzun her bir noktasının bakımı hepimiz için çok önemli olsa da özellikle dansçılar ve sporcular için ayak bakımı asla ihmal edilmemesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Bale ve diğer dans türleri ile ilgilenen kişiler yoğun ve zorlayıcı fiziksel aktiviteler nedeni ile zaman zaman ciddi ayak sağlığı sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Yaptıkları dans türünden bağımsız olarak ayaklarında çok fazla baskı oluşuyor ve ayaklarını normal insanlara göre çok daha fazla kullanıyorlar. Bu nedenle ayak bakımının dansçılar ve balerinler için önemi diğer kişilere göre neredeyse iki kat fazla oluyor. 

Dansçı ve Balerin Ayak Bakımı Tedavisi Nedir?

Dansçılar ve balerinler; derilerin sertleşmesi, ayak topunu kuruluğu, nasır, mantar enfeksiyonları ve batık tırnaklar gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşıyorlar. Bu nedenle söz konusu ayak sorunlarının yaşanmaması için en baştan itibaren gerekli görülen medikal ayak bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması ve ayak sağlığı için gereken önlemlerin alınması dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alıyor. Ayak sağlığı sorunları ile karşı karşıya kalan dansçıların ve balerinlerin sorunlarının doğru bir şekilde tespit edilmesi ve etkili bir tedavi planlanabilmesi için öncelikle bazı kontrollerden geçirilmeleri ve sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Problemin doğru bir şekilde tespit edilmesinin ardından ise kişiye hangi ayak bakımı uygulamalarının yapılması gerektiğine dair karar veriliyor. Gerekli ayak bakımı işlemlerinin uygulanmasının ardından kişi günlük hayatına kaldığı yerden ve sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor. Bununla birlikte kişinin gerekli bakım işlemlerini aksatmadan ve düzenli bir şekilde yaptırması bir zorunluluk olup bu sayede kişinin sorunları kalıcı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırılmış oluyor. 

Dansçı ve Balerin Ayak Bakımına Ne İyi Gelir?

Balerinler ve dansçılar çok uzun süre ayakta kaldıkları, dans esnasında ayakları üzerine normalden fazla basınç uyguladıkları için tırnak batması, nasırlaşma ve deri sertleşmesi gibi sorunlarla çok daha sık karşılaşıyorlar. Medikal ayak bakımı uygulamalarının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması, dansçıların ve balerinlerin ayakları ve ayak tırnakları ile ilgili olarak karşılaşmaları olası sorunların minimize edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Balerinlerin ve dansçıların düzenli olarak medikal bakım yaptırması; nasır, tırnak batması, mantar ve kötü koku oluşumu gibi sorunların ortadan kaldırılmasında son derece büyük bir etkiye sahip oluyor. Bunun yanı sıra ayağın estetik anlamda güzel bir görünüme sahip olabilmesi için de bakım uygulamalarının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Uzun süre ayakta kalınması, ayağın normaldekine oranla çok fazla terlemesi ve yanlış ayakkabı seçimi gibi nedenlerden dolayı da dansçılarda ve balerinlerde; basış bozuklukları, ayak topunu çatlağı, deri sertleşmesi veya tırnak mantarı gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Dansçıların dans yaparken, aktivitelerine uygun olmasının yanı sıra son derece kaliteli ayakkabılar arasından seçim yapması gerekiyor. Bu durumda bilek ya da ayak ağrıları, taban düşmesi, su toplanması, topuk ezilmesi ve yoğun nasır gibi çeşitli rahatsızlıkların ortadan kaldırılması hatta hiç ortaya çıkmamasının sağlanması mümkün olabiliyor. Dansçıların ve balerinlerin ayaklarında şikayetler ortaya çıkmadan önce gerekli tedbirlerin alınması, sorun yaşanması ihtimalini azaltan etkenler arasında yer alıyor. Bunun için uzmanlar; ayakların mümkün olduğu kadar fazla olacak şekilde güneşle ve havayla temasının sağlanmasını öneriyorlar. Özellikle yaz aylarında çimenlerde kimi zaman kumlu kimi zaman çakıllı zeminlerde yürümenin dansçıların ve balerinlerin ayaklarına faydalı olduğu biliniyor. Bu tarz aktivitelerden sonra ayakların çok iyi bir şekilde yıkanması, kurutulması ve yağlı kremler kullanılarak hafif bir masaj yapılması gerekiyor.

Dansçılar ve Balerinler Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Dansçıların ve balerinlerin ayaklarının sağlığını koruyabilmeleri için düzenli olarak ayak bakımı yaptırmaları gerekiyor. Bunun dışında ayaklarında herhangi bir ağrı, rahatsızlık hissi ya da şekil değişikliği hissetmeye başladıkları takdirde zaman geçirmeden doktora görünmeleri ve gerekli önlemleri almaları öneriliyor.

Dansçı ve Balerinlerin Ayak Tedavisi Süreci

Dansçılar ve balerinle ayak sağlığı sorunlarını sıklıkla yaşayabilse de düzenli medikal bakım yapılması ile oluşma ihtimali olan bu sorunların önüne geçilebiliyor. Dansçıların ve balerinlerin en sık karşılaştığı sorunların başında Halluks Valgus da denilen başparmak deformitesi geliyor. Ayak başparmak ekleminde çeşitli sebeplerden dolayı deformite gelişmesi ile oluşan bu rahatsızlıkta; başparmak ekleminde parmak içeriye doğru hareket ettikçe bu hareketi dengelemek için tarak kemiği dışarıya doğru dönmeye başlıyor. Kimi hastalarda cerrahi müdahale gerekebilse de hastalığın başlangıç döneminde şikayetlerin gerilemesini ve şekil bozukluğunun ilerlemesini önlemeye yönelik aparatların ve ortopedik materyallerin kullanılması tercih edilebiliyor.