Çocuk Ayak Bakımı

çocuk ayak bakımıÇocukların gelişim süreçleri içerisinde belki de en göz ardı edileni ayak bakımı ve sağlığı olmakla birlikte ayak bakımı ve sağlığı çocukların sağlıklı bir gelişim süreci tamamlamasında son derece önemli bir role sahip bulunuyor. Bu nedenle çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren ayaklarında olan ya da sonradan oluşan sorunların tespit edilmesi ve gerekli önlemler alınarak doğru tedavilerin uygulanması gerekiyor.

Çocuklar İçin Ayak Bakımı Tedavisi Nedir?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ayak bakımı çok önemli olup bunun sağlanabilmesi adına düzenli olarak bakım yapılması gerekiyor. Ayakların temizliğinin ve yeterli nem düzeyinin sağlanması ise ayak bakımı sürecinin en önemli kısımlarından biri olarak kabul ediliyor. Ayak sağlığının korunması için ayağın havalanmasını sağlayacak ve ayağın terlemesini önleyecek ayakkabıların tercih edilmesi öneriliyor. Her yaş grubunda olduğu gibi çocuklarda da ayak bakımına özen gösterilmemesi mantar ve ayak kokusu başta olmak üzere pek çok farklı sorunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. 

Çocuklar İçin Ayak Bakımı Çeşitleri Nelerdir?

Çocuklarda ayak sağlığı için uygulanan rutin bakımlar arasında temizliği ve nem düzeyini sağlamayı amaçlayan işlemler yer alıyor. Bunun dışında herhangi bir sorun oluştuğu durumlarda mevcut sorunun çözümlenmesine ve mümkünse yeniden ortadan çıkmasının önlenmesine yönelik farklı yöntemlerin uygulanması yoluna gidilebiliyor. Düztabanlık, içe basma ve bacak eğrilikleri gibi sorunların tespitinin ardından uygun tedaviler belirlenip uygulanmaya başlanıyor.

Çocuklar İçin Ayak Bakımına Ne İyi Gelir?

Yenidoğan bebeklerin ayaklarının dikkatlice kontrol edilmesi ve olağan dışı bir durum fark edildiği takdirde hemen doktora başvurulması gerekiyor. Çarpık ayak ve bunun gibi bazı sorunlar erken tespit edildiği takdirde ameliyat ihtiyacı duyulmadan önlenebiliyor. 

Bebeklerin ayaklarının çok sıkı bir şekilde örtülmesi bebeğin serbest şekilde hareket etmesini önleyip normal gelişimlerini geciktirebiliyor. Bacakların ve ayakların hareket ettirilmesi yürümeye hazırlanma aşamasında kasların güçlendirilmesine de katkıda bulunuyor. 

Çocuklar yürümeye başladığında iç mekanda ayakkabı giymeden dolaşmaları normal gelişimleri açısından daha olumlu kabul ediliyor. Çıplak ayakla ya da yalnızca çorap giydirilerek yürütülmesi çocuğun ayak kaslarını güçlendirdiği gibi, parmaklarının kavrama hareketi geliştirmesine de yardımcı oluyor. 

Ayak tırnaklarının düz kesilmesi tırnak batması gibi sorunların oluşmasına engel olabiliyor. Çocukların ayaklarının kuru ve temiz tutulması son derece önemli olup bakteriyel ve fungal enfeksiyonların önlenmesinde hijyen en önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle çocukların ayaklarının da iyice yıkanması, mantar enfeksiyonu oluşumunun önlenmesi için parmak aralarının iyice kurutulması uzmanların önerileri arasında bulunuyor. 

Çocukları ayakları çok hızlı büyüdüğü için ayakkabı alınırken her seferinde ölçünün kontrol edilmesi gerekiyor. Çok dar ayakkabılar alınması enfekte olabilen batık tırnak sorunlarına ve nasıra neden olabiliyor. 

Çocuklar İçin Ayak Bakımı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Çocuklar yürümeye başladıklarında ayak parmaklarında yürümeleri normal olsa da 2 yaşından sonra da ayak parmaklarında yürümeye başlaması durumunda doktora başvurulması gerekiyor. Bu durum kas distrofisiyle ya da diğer sinir sistemi sorunları ile bağlantılı olabileceğinden teşhis ve tedavi süreçlerinin aksatılmaması çocuğun ayak sağlığı açısından önem taşıyor. 

Çocuklar İçin Ayak Bakımı Tedavi Süreci

Çocuklarda çoğunlukla doğuştan gelen ayak hastalıkları ile ilgili sorunlar yaşanıyor. Ayak parmaklarında yer alan bozukluklar rastlantısal olarak tek başına olabileceği gibi kimi önemli böbrek ve kalp patolojilerinin eşlik ettiği sendromların parçası olarak da görülebiliyor. Aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı tırnak batması problemleri de yaşanabiliyor. Tırnak batmasının nedenleri arasında ayağın yapısı ya da yanlış ayakkabı seçimi önemli bir yer tutuyor. Çocuklarda meydana gelen tırnak batmalarının uzman bir podolog tarafından tedavi edilmesi gerekiyor. Bunun için önce detaylı bir muayene yapılıyor. Ardından en acısız ve ağrısız şekilde uygulanacak tedavi yöntemine karar veriliyor. Tırnak batmasının başlangıç aşamasında olduğu durumlarda tırnağın küçük bir bölümünün hafifçe çıkarılması ile steril sargılama işlemi uygulanıyor. Basit ve ağrısız olması nedeni ile bu işlemde genellikle lokal anestezi uygulamasına dahi ihtiyaç duyulmuyor. Batığın ilerlemiş olduğu ya da tırnağın kenarının hafifçe çıkarılamadığı durumlarda parmağın tamamen uyuşturulması için lokal anestezi uygulanması yoluna başvurulabiliyor. Tırnak teli uygulaması da en ağrısız yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu yöntemde; tırnağın kenarının deriden nazik bir şekilde uzaklaştırılabilmesi için gergin ve ince bir tel tırnağa uygulanıyor. Tırnağın sabitlenmesine kadar yaklaşık birkaç ay boyunca tel yerinde kalıyor.