Nasır Tedavisi

Gündelik hayatın koşuşturmasında çok farkında olmadan ayaklarımıza çok yüklenebiliyoruz bununla birlikte ayaklarımız da oluşabilecek bazı problemlerin farkına varmada güçlük çekebiliyoruz. İş dünyasının gerektirdiği erkekler de ucu sivri dar kundura ve klasik modeller kadınlar da ise topuklu ayakkabılar ayağın deformitesine bağlı olarak nasır oluşumunu meydana getirmektedir. Aynı zaman da Ayak şikayetleri arasında en çok rastlanan hastalıklardan biriside demek yanlış olmaz.

Net olarak sebeplerini sıralayacak olursak eğer;

  • Ayağa uymayan ayakkabı giyimi en sık rastlanan sebeptir. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağı artan bir basınçla sıkıştırır.
  • Çekiç parmak ,pençe parmak, Hallux Valgus gibi ayak deformiteleri.
  • Ayağın ön bölümünde basınç artışına neden olan yüksek topuklu ayakkabılar
  • Ayakta düztabanlık veya yüksek kavis gibi bir ortopedik problemler

Nasırı keserek temizlemeye çalışmak kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir. Nasırı kesmeye çalışırken ayağımızın enfeksiyon kapmasına neden olabiliriz. Bu da daha ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Nasır temizlenmeye çalışırken sağlıklı deri de alınabilir, bunun sonucunda ödem ve şişlik oluşabilir, hatta kangrene kadar sorunlar oluşturabilmektedir.

Nasırın tedavisine gelince;

Nasırı meydana getiren etmenler yok edilmediği sürece yapılan tedaviler sonuç vermemektedir nasır sürekli kendini yenilemektedir. Ayağımızı rahatsız eden ayakkabıları giymeye devam ettiğimiz sürece, nasırdan tam anlamıyla kurtulabilmemiz mümkün değildir.

Cilt baskıdan dolayı kendini nasırlaşarak tepki vermekte bizim öncelikli olarak burda ki baskıyı Ortezler ve Tabanlıklar ile azaltıp,bununla birlikte oluşmuş nasırlı dokuları özel podolojik frezlerle ağrısız ve acısız bir şekilde  temizleyip nasırın tekrar oluşmasını engelleme ve Uzman hekimin tavsiye ettiği kremleri kullanarak tedaviye başlanır.