tırnak mantarlarında beslenmenin etkisi

Tırnak Mantarlarında Beslenmenin Etkisi

Mantar enfeksiyonu insanların en sık karşı karşıya kaldığı enfeksiyonların başında geliyor. Tırnak mantarı pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabiliyor. Dermatofit tipi mantarlar tırnak mantarına sıklıkla neden olsa da maya adı verilen mantar tipleri de tırnak mantarı oluşumuna yol açabiliyor. Maya mantarları çoğunlukla eskiden gelen bir travmadan sonra zayıflamış tırnaklara yerleşiyor. Ayrıca şeker hastalarında ve ayakları çok terleyenlerde mantar hastalığı ile daha sık karşılaşılıyor. Tırnak mantarının tedavisinde enfekte olmuş tırnaklar uzmanlar tarafından steril cihazların ve frezelerin kullanılmasıyla temizleniyor. İkinci seansa kadar hasta uzmanların önerdiği uygun bakım ve tedavi edici özellikteki ilaçları kullanıyor ve hasta takip altına alınıyor. Tırnak mantarı tek seanslık bir uygulama ile tedavi edilebilecek olan hastalıklar arasında yer almıyor.

Diyette değişiklik yapılması, takviyeler ve ilaç tedavisi ile birlikte tırnak mantarının kök nedeni tedavi edilerek ortadan kaldırılabiliyor. İlaç tedavisinin mutlaka hekim tarafından belirlenmesi gerekiyor. Tırnak mantarının oluşum nedenleri arasında ilk sıralarda vücuttaki iyi bakterilere karşı kötü bakterilerin dengesizliği geliyor. Bağırsaklarla ilgili sorunlardan dolayı meydana gelen diğer sağlık koşullarında olduğu gibi bağırsaklarda yeterince iyi bakterinin yaşamadığı durumlarda, vücutta ortaya çıkabilecek yüksek düzeyde maya ve kötü bakteri diğer bir deyişle mantar geliştirilmesi söz konusu olabiliyor. 

Bunun dışında kuaför, yüzme havuzu, spor salonu, hamam ve sauna gibi yerlerde mantarlarla temasa geçilmesi, kirli ya sıkı ayakkabıların giyilmesi, sedef ve benzeri cilt hastalıkları, diyabet ya da arter hastalığı gibi nedenlerle bacaklarda oluşan dolaşım problemleri, bağışıklık sisteminin zayıf olması ve genetik yatkınlık gibi nedenler de mantar oluşumunun nedenleri arasında yer alıyor. Geleneksel tedaviler uygulanırken tedavi sürecinin beslenmeyle de desteklenmesi durumunda sorunun daha kolay çözümlenebildiği biliniyor. 

Gıda İntoleransı Yüksek Besinlerden Uzak Durun

Gıda intoleransı yüksek besinlerden uzak durun

Tırnak mantarı tedavisinde en etkili yollardan biri doğal yolları kullanmak ve beslenmede değişiklikler yapmak oluyor. Mantarın aşırı büyümesini engellemenin yolu sindirim sisteminde yaşayan maya ve kandida virüsünü besleyen şeker ve tatlandırıcı gibi şeyleri ortadan kaldırmaktan geçiyor. Diyetin değiştirilmesinde bir sonraki adım iyi bakterilerin büyümesini destekleyen bazı yiyeceklerin tüketilmeye başlanması oluyor. Bu yiyecekler arasında kefir, turşu ve ev yapımı yoğurt gibi ürünler yer alıyor. Aynı şekilde daha fazla lif, kaliteli yağ ve protein tüketilmesi de hem mantara karşı hem de genel olarak bağışıklığın ve vücut direncinin güçlenmesini sağlıyor. Renkli sebzeler, organik tavuk, balık, otla beslenen hayvanların etleri, serbest gezen tavuk yumurtalarından alınan yüksek kaliteli proteinler ve çip olarak alınan yağlı tohumlar bu tür beslenmeye örnek olarak gösterilebiliyor. Sabah ve akşam beslenmelerinde probiyotik özelliği ile ön plana çıkan yoğurdun tüketilmesi mantara karşı korumanın yanı sıra genel vücut sağlığı üzerinde de son derece olumlu bir etki yaratıyor.

Bazı maya enfeksiyonları gıda alerjilerinden kaynaklanabiliyor. Bu nedenle her tür olumsuz reaksiyona neden olacak yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Süt, fındık, yumurta, buğday içeren yiyecekler ve tahıllar tüketildiğinde yaşanılan belirtilere karşı dikkatli olunması son derece önemli bir nokta haline geliyor. Gıda alerjisi ya da hassasiyeti olduğunu düşünen kişilerin, hangi gıdaların bu tarz sorunlara neden olduğunu bulmaları için eliminasyon diyeti denemeleri ve bu gıdaları beslenmelerinden çıkarmaları doğru bir adım olarak kabul ediliyor. 

Tırnak Mantarı Hayat Kalitenizi Düşürmesin

Ayak sağlığına yönelik bir bilim dalı olan Podoloji bu konuda spesifik uzmanlığı olan podologlar ile hizmet veriyor. Dünyada ve ülkemizde toplumun yarısından fazlası hayatlarının bir döneminde ayak sağlığı sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Podolog Nihat Divarcı herkesin sağlıklı ayaklara sahip olabilmesi için profesyonel ayak sağlığı hizmetleri sunuyor. Ayak ve tırnak mantarları varis, lenf ödemi ve damar tıkanıklığı gibi sorunların olduğu dolaşım problemi yaşanan bacaklarda son derece ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle büyük enfeksiyonlara neden olmadan tedavi edilmesi gerekiyor. Podologlar mantarlı dokuları özel aletleri aracılığıyla temizliyorlar. Bu işlem esnasında kesinlikle sağlam dokuya zarar verilmiyor. Temizleme işlemi ile birlikte alttaki enfeksiyonlara ulaşılıyor. Ayak bakımı yapılıyor ve ilaçların dokuya etkinliği artırılıyor. Böylece tedavi sürecinin kısaltılması da söz konusu olabiliyor.

Çoğunlukla tırnaktaki beyaz ve sarı lekeler şeklinde varlığını belli eden tırnak mantarı zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Tırnaklarda büyük bir hasara neden olabilen tırnak mantarı bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kangren gibi çok önemli sağlık sorunlarına bile davetiye çıkarabiliyor. Tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyon olan tırnak mantarı dermatofid denilen organizmalar tarafından oluşturuluyor ve tüm tırnak hastalıkları arasında % 50 gibi büyük bir orana sahip bulunuyor. Çoğunlukla tırnağın altında başlayan tırnak mantarı, çizgisel olarak tırnağın köküne yayılıyor, tırnağı kalınlaştırıp gevşetiyor ve ayrılmalara neden oluyor. Son aşamada ise tırnağın tamamen zarar görmesi söz konusu olabiliyor. 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?