podolog ne demek podolog ne iş yapar

Podolog Ne Demek? Podolog Ne İş Yapar?

Sağlık alanında son dönemlerde ön plana çıkan mesleklerden biri olan podologların çalışma alanları ve bu mesleğe duyulan ilgi günden güne artıyor. Temelde konu ile ilgili uzman doktorun teşhisine ve tedavi ile ilgili olarak yaptığı yönlendirmeye bağlı olarak; hastaların ayak tedavisini yapan sağlık teknikerleri podolog olarak adlandırılıyor. Meslek yüksekokullarının Podoloji programlarından mezun oluyorlar. Bireylerin ayak sağlıklarının korunmasına ve bakımının yapılmasına yönelik olarak hizmet veriyorlar. Ayak sağlığını korumaya ve ayak rahatsızlıklarını önlemeye yönelik tedbirler alınması podologların çalışmalarının temelini oluşturuyor. Podologlar, ayak hastalıklarının tedavi edilmesinde uzman hekimler ile birlikte görev alıyorlar. 

Podoloji; kelime olarak ayak bilimi anlamını taşıyor. Podoloji kapsamında; ayak hastalıklarının çözümlenmesine ve bakımına dair hizmetler sunuluyor. Podoloji ayak sağlığının ve hastalıklarının incelendiği bilim dalı olup podolog olarak isimlendirilen podoloji uzmanları da kişilerin ayak rahatsızlıkları ve ayakları ile ilgili tüm sorunların tedavi süreçlerinde yer alıyor. Ayak sağlığı ve hastalıklarının bakımında ve gerekli tekniklerin uygulanmasında en yararlı bilgi podologlar tarafından sağlanmakta olup ayak sağlığı ve hastalıkları konusunda podologlara danışılması gerekiyor. Ayak sağlığı ve ayak bakımı konusunda yetkin ve deneyimli olan podologlar, konularında yeterli bilgiye ve deneyime sahip olmalarının yanı sıra hızlı ve yaratıcı düşünce yapılarının yanı sıra hastaları ile olan etkili iletişim yetenekleri ile de dikkat çekiyorlar. 

Podologların Görevleri Nelerdir?

Ayak sağlığının korunması ve olası hastalıklar durumunda gerekli tedavinin uygulanması konularında yeterli bilgilere ve deneyime sahip olan podologların görevleri arasında;

  • Batık tırnakların tedavisinin yapılması ve soruna kalıcı çözümler bulunması,
  • Diyabetik ayak bakımının sunulması,
  • Kalınlaşmış tırnakların ve nasır oluşumlarının tedavi edilmesi,
  • Tırnak mantarı bakımının yapılması,
  • Aşırı terleyen ayakların tedavi edilmesi,
  • Ayaklardaki şekil bozukluklarının tedavi edilmesi,
  • Sporcuların ve dansçıların ayaklarının bakımının yapılması,
  • Sağlıklı bireylerin ayaklarının medikal bakımının yapılması yer alıyor.

Pedolog sağlık teknikerleri sağlık meslek mensubu olup mesleki alanlarına bağlı olarak hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde faaliyet göstermekte olan sağlık kurumlarında istihdam edilebiliyorlar. Bu kapsamda podologlar; devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversite araştırma hastanelerinde podoloji teknikeri olarak görev yapabiliyorlar. Çalışma alanları daha çok hastaneler olan podologlar, ayak sağlığı ile ilgili cihazların üretimini yapan firmalarda da çalışabiliyorlar. Ayak sağlığı konusunda en önemli çalışma alanları arasında futbol takımları da yer alıyor ve podologlar futbol takımlarında çalışmayı da tercih edebiliyorlar. 

podologların çalışma şekli nedir

Podologların Çalışma Şekli Nedir?

Faaliyet gösterdikleri alanda belirli bir tecrübeye sahip olan uzman doktorlar, teşhislerini koyduktan sonra hastalarını podologlara yönlendirebiliyorlar. Podologlar, hastaların ayak sağlıkları ile ilgili durumlar söz konusu olduğunda uzman hekimler ile iş birliği içerisinde çalışıyor ve bazı noktalarda uzman hekimlere danışıyorlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde podologların ayak sağlığını korumaya ve bu tür hastalıkları önlemeye yönelik tedbirler aldığı açıkça görülebiliyor. Podologlar ayak sağlığı ile ilgili yardımcı hizmetler kapsamında hastalara yardımcı oluyorlar. Özellikle farklı hastalıkların ayaklara etkisine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar podologlar tarafından tedavi ediliyor. 

Ayak tedavisi alanında hizmet veren podologların görev alanları ve görevlerinin kapsamının oldukça geniş olduğu biliniyor. Ayak sağlığının korunması noktasında son derece önemli bir role sahip olan podologlar, diyabet hastalarının en sık karşılaştığı sorunlardan olan diyabetik ayak bakımı ile ilgileniyorlar. Tırnak mantarlarının tedavisini gerçekleştirdiği bilinen podologlar, ayaklardaki şekil bozuklukları da dahil olmak üzere her konuda hastalarının sağlığına kavuşması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bununla birlikte yalnızca ayak hastalığı olan kişiler değil sağlıklı bireyler de rutin medikal ayak bakımı yaptırmak için podologlara gidiyorlar. 

Özellikle sporcular ve sürekli prova yapmak durumunda olan dansçılar yoğun antrenmanları esnasında ayaklarını yıpratıcı hareketler yapmak zorunda kalıyorlar. Bu aktivitelerine bağlı olarak yorulan ayaklarının rutin bakımı konusunda dansçılar ve sporcular podologlardan destek alıyorlar. Ayrıca podologlar; kalınlaşmış tırnak ve nasır oluşumu şikayetleri ile gelen hastaların tedavilerini de düzenli bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Günümüzde pek çok kişinin şikayetçi olduğu ayak kokusu sorunu da podologlar tarafından hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulabiliyor. 

Her meslek grubunda olduğu gibi podologların da kendi mesleklerine ilişkin görevleri ve sorumlulukları bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar kapsamında podologların özellikle kişilerin ayak sağlıklarının korunması konusunda en doğru ve etkili önlemleri almaları gerekiyor. Bu noktada, podologların ayak sağlığının korunmasının yanı sıra olası hastalık durumlarının tedavi edilmesi sürecine dair detaylı bilgi ve birikime sahip olmasının önemi ortaya çıkıyor. Ayaklardaki şekil bozukluğu ve düztabanlık gibi sorunlar ile ilgili olarak geniş kapsamlı ve detaylı bir analiz gerçekleştiren podologlar bu analizlerin sonuçlarına göre hastaları için en doğru tedaviyi uyguluyorlar. Ayrıca podologlar mantar ve batık tedavisi gibi sorunların kalıcı olarak çözüme kavuşturulması konusunda da hizmet veriyorlar. Ülkemizde yeni yeni kabul gören ve popülerliği giderek artan bir meslek olması nedeni ile podologların önünde büyük bir kariyer imkanı olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?