Çıplak Ayakla Yürüme

Çıplak Ayakla Yürümenin Faydaları

Çıplak Ayakla YürümeÇıplak Ayakla Yürümenin Faydaları konusu ile alakalı bir kaç bilgi paylaşmak istedim. Farklı ayakkabı türleri ve ayaklarınız üzerindeki etkileri hakkında uzun zamandır konuştuk. Hangi ayakkabının çeşitli sporlar için en iyisi, hangi ayakkabının diyabet hastaları için yararlı olduğu, hangi ayakkabının kendi ayaklarınız için en iyi olduğunu nasıl değerlendirebileceğiniz gibi konuları inceledik. Farklı çorapların ayak sağlığınızı farklı şekillerde nasıl etkileyebileceğini bile gördük. Ancak nadire değindiğimiz bir konu çıplak ayakla ilgili.

Şüphesiz ayakkabı giymenin bir çok yararı vardır. Ayaklarımızı kesiklerden ve sıyrıklardan korurlar, uzun süre yürümeyi veya ayakta durmayı daha rahat hale getirirler, hatta ek destek sunabilir ve bunlara veya bunlara düşen kemerler gibi ayakların şeklindeki sorunları düzeltmeye yardımcı olabilirler. Ancak ayakkabı giymenin faydaları olduğu gerçeği, her zaman onları giymemiz gerektiği anlamına gelmez.

Çıplak ayakla dolaşmanın birincil yararı, ayaklarınızın doğal pozisyonlarını alma şansını vermesidir. Uygun ayakkabılar bile ayakların doğal şeklini kusursuz bir şekilde kopyalamaz ve çoğumuz bizim için doğru ya da en iyi ayakkabı tipini bile giymiyoruz. Çıplak ayakla giderken, ayakların kemer veya ayak parmakları gibi kısımlarının bir şekilde diğerine fazla itilme riskini ortadan kaldırırsınız.

İnsan ayaklarının milyonlarca yıl boyunca geliştiğini hatırlamak önemlidir, oysaki ayakkabılar nispeten yeni bir eklentidir. Evrim, şu anda ayaklarımızı sardığımızı düzeltmek için vaktimiz olmadı, bu da yürüdüğümüz veya pratikte yürüdüğümüz tarzımızın, vücudumuzun bu şekilde tasarlanmasından farklı olduğu, ama en önemlisi olduğu anlamına geliyor. Daha önce tartıştığımız gibi, yürüdüğümüz veya durduğumuzdaki en küçük sapma bile zayıflamış bacak veya kalça kasları veya bel ağrısı gibi vücudun her yerinde sorunlara yol açabilir. Çıplak ayakla gitmek, bazen de olsa, vücudunuza bu sapmalardan bir mola verir ve nötr pozisyonuna dönmesine izin verir.

Vücudunuzda bu tür kaymalara neden olmasının yanı sıra, ayakkabı giymek de tamamen mekanik bir bakış açısıyla oldukça kısıtlayıcı olabilir. Bazı ayakkabı tipleri hareketinizi sınırlandırır; bu da zamanla hareket alanınızı ve esnekliğinizi sınırlar; bu da burkulma veya düşme gibi bir yaralanmaya maruz kalma olasılığını artırır. Benzer şekilde, plantar iç kasları gibi kaslar, ayak tabanımızdaki kaslar daha az
kullanılır ve zamanla zayıflar.

Çıplak ayakla gitmek aynı zamanda ayağınıza nemli bir ortamdan kaçma ve nefes alma şansını verir, ayrıca her ikisi de kabarcık veya enfeksiyon gibi çok yaygın sorunlara neden olan daha az sürtünme yaşar.

Tabii ki, çıplak ayakla asıl risk, size zarar verebilecek bir şeye basmak olacağından, ayaklarınızı dikkatle nerede çektiğinize karar vermeniz önemlidir. Evde en iyi seçenektir, çünkü sadece zeminin temiz ve güvenli olmasını sağlamakla kalmaz, ayaklarınızı günlük olarak serbest bırakmak için zaman kazanabilirsiniz.

Kum, çimen veya en doğal olarak oluşan araziler, ayaklarınızın aynen tasarlandıkları gibi hareket etmelerine izin vermek için mükemmeldir, kırık cam veya dikenler gibi gizli nesnelerin farkında olmanız yeterlidir. Engebeli, kayalık veya beton alanlardan kaçınılmalıdır.

İster zamanınızı iyileştirmeye çalışan bir koşucu olun, isterse mümkün olduğunca sağlıklı olmaya aktif olarak ilgi duyan bir kişi olun, her zaman sık sık yalın ayak gitmenin birçok avantajı vardır. Buradaki kilit işler, bunun hızlı bir çözümden ziyade bir yaşam tarzı seçimi olduğudur, bu nedenle faydaları elde etmek zaman alacaktır ve bu faydaların ancak uygun ayakkabılar giydiğiniz sürece hissedilmesi
gerekecektir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?