Topuk Dikeni (Plantar Fasitis) Nedir ve Nasıl Oluşur?

Topuk Dikeni yani Plantar Fasitis, topuklarınızı ayak parmaklarınıza bağlayan ve ayağınızın altından geçen kalın bir bağlayıcı doku bandı olan Plantar fasyasının şişmesidir.  Bademcik iltihabı veya tendinit gibi anatomi açısından kullanılan “-itis” ekini gördüğünüzde, söz konusu vücut kısmının iltihaplandığı anlamına gelir. Plantar fasyası, insan vücudunda en sık kullanılan ligamanlardan biridir, bu nedenle Topuk Dikeni, topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olması şaşırtıcı değildir. Çoğumuzun farkında olmasak bile çoğumuz, yaşamımızda en az bir kez bu sorunu yaşayacağız.

Bu topuk sorunu ile ilişkili ağrı genellikle topukta bıçaklama hissi olarak tanımlanır. Bu ağrı genellikle sabahları en kötü durumdadır, ancak hareket etmeye başladığımızda azalmaya meyillidir. Genellikle fiziksel aktivite dönemlerinde ortaya çıkmaz, ancak daha sonra geri döner veya uzun süre dinlenilir.

Plantar fasyasının amacı, bir amortisör olarak hareket etmek ve özellikle ağırlık taşırken ayaklarımızın kemerlerini desteklemektir. Plantar fasyasının, toplam ağırlık yükünün% 14 ‘üne ayakların üzerinde yüklenmesinden sorumlu olabilir. Topuktaki bu sorun, genellikle tekrar tekrar aşırı gerilmenin bir sonucu olarak, çok fazla strese maruz kaldığında ortaya çıkar. Ne zaman bir ligamenti sınırına kadar zorlarsak, onu oluşturan küçük liflerden bazıları yırtılır. Bu liflerin küçük bir kısmı yırtılma tamamen normal olmakla birlikte, ağrı, değiştirilenden daha fazla lif yırtıldığı zaman, bu tahrişe ve iltihaplanmalara yol açmaktadır.

Fazla Kilolu İnsanlar Risk Altında

Herkesi etkileyebilse de, topuk dikeni bazı kişilerin bu durumu geliştirme ihtimalini diğerlerinden daha fazla artıran risk faktörleri vardır. Örneğin, 40 ila 60 yaşları arasında en yaygın olanıdır. Ancak, belirli bir yaş grubunda en yaygın olmak, diğerlerinde nadir görülen anlamına gelmez. Koşmak, zıplamak, dans etmek gibi pek çok ayak izi içeren spor yapan her yaştaki sporcuların, bu aktivitelerin yukarıda açıklanan Plantar fasyasını esnetip yırtması nedeniyle de durumu yaşamaları oldukça
muhtemeldir. Aynısı, hemşireler veya garsonlar gibi uzun süre ayakları üzerinde duran işlerde çalışan insanlar için de söylenebilir. Fazla kilolu insanlar da fazla risk altındadır, çünkü ekstra ağırlık, hareket halindeyken bağ üzerine stres ekler.

Son olarak, ayaklarınızın mekaniği, bu durumu geliştirmeye yatkın olduğunuz anlamına gelebilir. Yüksek ya da düşmüş kemerli insanların Plantar fasyasına zarar verme olasılığı daha yüksektir, çünkü uygunsuz bir duruş ya da yürüyüşe sahip olanlar ya da ayaklarının iç kısımlarında yürüyen, üst baskı olarak bilinen insanlar. Tüm bu nedenlerden dolayı, uygun olmayan ayakkabılar Topuk Dikeninin gelişmesini hızlandırabilir veya hızlandırabileceğinden, ayak tipinize uygun ayakkabılara sahip olduğunuzdan emin olmak önemlidir.

Plantar Fasitis yani topuk dikeni rahatsız edici bir durum olabilir, ancak tehlikeli olduğu düşünülmemektedir. En doğru tedavi için mutlaka ilgili uzmana başvurulmalı ve uygulamalarını yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?